Zemenes pieder pie rožu dzimtas ģints. Uz zāles stiebriņa uzdurtas meža zemenītes un pilns vēders ar tām. Smarža, ko atpazīst visi. Ak, šīs bērnības atmiņas. Nekas vasarā nevar būt labāks par paša lasītiem augļiem un ogām. Vai Tu jau esi uzsācis savu zemeņu sezonu?
“Ir pagājuši daudzi gadi, kopš es brīvi ēdu visu ko es vēlos, un es vēlos šķīvi ar zemenēm.” /Mark Blackthorn/
Es esmu no tiem cilvēkiem, kurš var ēst daudz zemenes un no alerģijas nav nemiņas. Man liekas, ka zemenes var ēst visādi, vārītas, ceptas, saldētas, svaigas, kā piedeves u.c. Ko tur daudz – man ļoti garšo zemenes!
Šajā rakstā apskatīsim, kas ir zemenes; kādus ieguvumus tās sniedz veselībai un, protams, receptes.
Kas ir zemenes?
Zemenes (Fragaria) pieder pie rožu dzimtas ģints. Zemeņu ģintī ir 18 sugas. Latvijā savvaļā ir sastopamas 3 sugas, kā arī tiek kultivēta dārza zemene jeb lielogu zemene (Fragaria x ananassa), kas ir Čīles zemenes un Virdžīnijas zemenes krustojums.
Lai gan zemenes pastāv jau tūkstošiem gadu, Eiropā zemenes tika aktīvi audzētas tikai renesanses periodā.
Augi var augt piecus līdz sešus gadus, taču lielākā daļa lauksaimnieku tos izmanto kā ikgadēju kultūraugu, katru gadu pārstādot. Zemeņu stādu nobriešanai nepieciešami 8 līdz 14 mēneši.
Zemenes ir zemu augošu zālaugu augi ar šķiedru sakņu sistēmu un vainagu, no kura rodas bazālās lapas. Lapas ir saliktas, parasti ar trim skrejlapām, ar zāģa zobiem un parasti matainas. Ziedi, parasti balti, reti sarkanīgi, tiek sūtīti mazās kopās uz slaidiem kātiem, kas, tāpat kā virspusē rāpojošie kāti, rodas no lapu padusēm. Augam novecojot, sakņu sistēma kļūst koksnaina, un “mātes” vainags izsūta skrējējus (piemēram, stolonus), kas pieskaras zemei un saknei, tādējādi veģetatīvi paplašinot augu. Botāniski zemeņu augļi tiek uzskatīti par “papildaugļiem” un nav īsta oga. Mīkstums sastāv no ievērojami palielinātas ziedu tvertnes un ir iestrādāts ar daudziem īstajiem augļiem jeb achenes, kurus tautā sauc par sēklām.
Zemeņu sugas
- Meža zemene (Fragaria vesca) (aug Latvijā)
- Smaržīgā zemene (Fragaria moschata) (aug Latvijā)
- Spradzene (Fragaria viridis) (aug Latvijā)
- Čīles zemene (Fragaria chiloensis)
- Virdžīnijas zemene (Fragaria virginiana)
- Fragaria daltoniana
- Fragaria gracilis
- Fragaria hayatae
- Fragaria iinumae
- Fragaria iturupensis
- Fragaria mandschurica
- Fragaria moupinensis
- Fragaria nilgerrensis
- Fragaria nipponica
- Fragaria nubicola
- Fragaria orientalis
- Fragaria pentaphylla
- Fragaria tibetica
Zemeņu uzturvērtības uz 100 g
Zemenes galvenokārt sastāv no ūdens (91%) un ogļhidrātiem (7,7%). Tās satur tikai nelielu daudzumu tauku (0,3%) un olbaltumvielu (0,7%).
- Kalorijas – 32
- Ūdens – 91%
- Olbaltumvielas – 0,7 g
- Ogļhidrāti – 7,7 g
- Cukurs – 4,9 g
- Šķiedra – 2 g
- Tauki – 0,3 g
Kādus ieguvumus veselībai dod zemenes
Zemenes satur šādus vitamīnus, kā:
- C vitamīns. Zemenes ir lielisks C vitamīna avots, antioksidants, kas nepieciešams imūnsistēmas un ādas veselībai.
- Mangāns. Šis mikroelements bieži sastopams lielos daudzumos veseli graudi, pākšaugi, augļi un dārzeņi, un tas ir svarīgs daudziem jūsu ķermeņa procesiem.
- Folāts (B9 vitamīns). Viens no B vitamīniem, folāts, ir svarīgs normālai audu augšanai un šūnu darbībai, un tas ir būtiski grūtniecēm un vecākiem pieaugušajiem.
- Kālijs. Šis minerāls ir saistīts ar daudzām būtiskām ķermeņa funkcijām, piemēram, asinsspiediena regulēšanu.
- Zemenēs arī ir dzelzs, vars, magnijs, fosfors un vitamīns B6, K un E.
Tiek uzskatīts, ka ja ēd daudz zemeņu, tad ir iespēja samazināt daudzu hronisku slimību risku. Piemēram, zemenes var uzlabot sirds veselību, pazemināt cukura līmeni asinīs un palīdzēt novērst vēzi.
5 zemeņu priekšrocības veselībai
1. Sirds veselībai
Zemenēs ir daudz krāsainu pigmentu, kuriem ir aizsargājoša iedarbība – tiek uzskatīts, ka šiem antocianidīniem ir virkne potenciālo ieguvumu veselībai, tostarp iekaisuma slimību un sirds slimību profilakse.
2. Var regulēt cukura līmeni asinīs
Zemeņu palēnina glikozes sagremošanu un samazina insulīna lietošanu, īpaši, ja tās lieto kopā ar lielu ogļhidrātu maltīti.
3. Palīdz 2. tipa cukura diabētam
Zemenes satur augu aizsardzības savienojumus, ko sauc par polifenoliem, no kuriem divi – elagīnskābe un ellagitanīni – ir izrādījušies daudzsološi, palīdzot pārvaldīt dažus 2. tipa diabēta efektus. Jo īpaši tie regulē cukura līmeni asinīs un kontrolē asinsspiedienu. Bet tas līdz galam vēl tiek pētīts.
4. Palīdz pret vēzi
Tiek uzskatīts, ka aizsargājošais efekts ir pateicoties polifenolu kombinācijai, ieskaitot elagīnskābi un ellagitanīnus, kas pārtrauc vēža šūnu augšanu pētījumos ar dzīvniekiem.
5. Svara nomešana
Zemenēm ir zems glikēmiskais indekss (GI), un tas palīdz mērenāk izdalīt cukura līmeni asinīs. Pētījumi liecina, ka diēta ar lielu daudzumu zemu GI pārtikas produktu var būt noderīga svara kontrolei un ar aptaukošanos saistīto slimību biežuma samazināšanai.
Vajadzētu ņemt vērā, jebkura produkta pārmērīga ēšana var radīt veselības problēmas. Lai gan lielākā daļa no mums bez problēmām var baudīt zemenes, tās ir izplatīts alergēns, īpaši maziem bērniem.
Zemenes kopā ar augļiem, kā ābols, persiks, avokado un mellenes, satur dabiskas ķīmiskas vielas, ko sauc par salicilātiem. Daži cilvēki ir jutīgi pret šiem savienojumiem un var izjust alerģisku reakciju, tai skaitā izsitumus uz ādas un pietūkumu.
Zemenēs ir arī goitrogēni, savienojumi, kas var traucēt vairogdziedzera darbību, tāpēc tiem, kuriem ir vairogdziedzera problēmas, vajadzētu izvairīties lietot zemenes uzturā.
Interesanti fakti par zemenēm
- Zemenes ir vienīgais auglis, kura sēklas atrodas ārpusē. Vidēji ogu rotā apmēram 200 sēklas.
- Zemenes nav īsti pat oga. Tehniski ogu iekšpusē ir sēklas. Botāniķi katru zemeņu sēklu uzskata par savu atsevišķu augli.
- Beļģijā ir muzejs, kas veltīts zemenēm – Le Musée de la Fraise (Zemeņu muzejs).
- Senie romieši domāja, ka zemenēm piemīt ārstniecisks spēks. Viņi tās izmantoja, lai ārstētu visu, sākot no depresijas līdz ģībonim, beidzot ar drudzi, nierakmeņiem, sliktu elpu un kakla sāpēm.
- Zemenēs ir augsts nitrātu līmenis. Ir pierādīts, ka tās palielina asins un skābekļa plūsmu muskuļos. Pētījumi liecina, ka cilvēki, kuri pirms fiziskās slodzes ēd zemenes, ir lielāka izturība un vairāk kaloriju.
- Zemeņu ziedam vidēji ir piecas līdz septiņas ziedlapiņas.
- Zemenes ir pirmie augļi, kas nogatavojas pavasarī.
- Novākšanas laikā aromātu ietekmē laika apstākļi, šķirne un gatavība.
- Zemenes var iegūt ar sēklām, iestādot zemē vienu augli.
Zemeņu receptes
- Zemeņu Mimosa
- Zemeņu rozmarīna dzēriens
- Zemeņu piena kokteilis
- Zemeņu salāti ar balzamik
- Itāļu deserts ar zemenēm jeb Zabaglione
- Ātrs un vienkāršs zemeņu ievārījums
Vairāk receptes meklē mājaslapas sadaļā – Receptes!